Маєтки і костели Житомирщини - 2

18 лис 2023 (08:30:00)
750.00 грн.
тривалість: 1д.

У програмі туру:

 • народний музей Кодні;
 • меморіалу пам’яті гайдамаків;
 • храм Різдва Пресвятої Богородиці;
 • костел Святої Клари ;
 • музей Оноре де Бальзака;;
 • палац Ганських;
 • музей села Паволоч

Програма туру:

08:30 Виїзд з Житомира.

08:30 – 09:00 Переїзд до села Кодня.

09:00 – 10:30 Відвідування народного музею Коднімеморіалу пам’яті гайдамаківхраму Різдва Пресвятої Богородиці

Містечко із назвою Коденград, попередник Кодні, згадується у письмових документах під 1301 роком. До кінця 18 століття ним володіли Тишкевичі і Сапеги. В 19 столітті власниками села були Коженьовські – можливо, родичі видатного англійського письменника, польського походження Джозефа Конрада (Юзефа Коженьовського). Міхал Коженьовський збудував у Кодні класицистичну муровану церкву Різдва Богородиці (1841 р.), яка нині є єдиною архітектурною пам’яткою Кодні.

У 1768 році, після жахливої зради гайдамаків російськими «братами», передані полякам, схоплені москалями повстанці, були привезені у містечко (нині село) Кодня. Почалася масова розправа. Поляки демонстрували нелюдську жорстокість. Тільки тим, хто підозрювався у допомозі гайдамакам, відрубали праву руку й ліву ногу – мітили, а найчастіше, після жорстоких тортур гайдамаків четвертували, садили на палю, вішали, обезголовлювали.

  

 

10:30 – 11:30 Переїзд до села Городківка.

11:30 – 12:00 Огляд костелу Святої Клари.

Село Городківка Андрушівського району Житомирської області, колишній Халаїмгородок, що стоїть на правому березі річки Гуйви. Городківка відома тим, що тут стоїть один з найкрасивіших, єдиний в Україні неоготичний костел Святої Клари.

Згідно з заповітом Клари Івановської, костел на її честь намагалися спорудити з 50-х років 19 ст., однак російська влада не давала родичам відповідного дозволу, й костел постав лише 1913 року.
Костел Святої Клари в Городківці поєднує в собі елементи романського стилю й готики, має дивовижну башту-дзвіницю та унікальні, дуже масивні ковані двері.

Спорудили костел Св. Клари польські майстри на чолі з архітектором Яблонським. Після встановлення Радянської влади, католицька церква та ксьондзи Городківки зазнали репресій і у 1935 році Халаїмська парафія Святої Клари припинила своє існування. 

 

12:00 – 13:30 Переїзд до села Верхівня. Обід.

13:30 – 15:00 Відвідування музею Оноре де Бальзака у колишньому палаці Ганських.

Париж, парижанки... Про це мріє чи не кожен турист. А ось великий француз, ім'я якого знають у всьому світі – Оноре де Бальзак, великий романіст, який написав багато книжок про кохання, про жінок, знайшов свою любов в Україні, на Житомирщині, в с. Верхівня Ружинського повіту.

«Я побачив малий Лувр, грецьку святиню, позолочену сідаючим сонцем», – такими були перші враження Бальзака від маєтку графині Ганської. «Просто важко собі уявити, які тут простори, яка родюча тут земля, яку ніколи не удобрюють і на якій щороку сіють пшеницю» – згодом написав він сестрі Лорі Сюрвіль. Свою сторінку в історії Бердичева Оноре де Бальзак залишив у 1850 році в костьолі св. Варвари взявши шлюб з Евеліною Ганською. Після одруження Бальзак написав: "Я одружився на єдиній жінці, яку кохав, яку кохаю ще більше, ніж раніше, і кохатиму до самої смерті…"

 

 

15:00 – 15:30 Переїзд до села Паволоч.

15:30 – 16:30 Огляд історико-краєзнавчого музею села Паволоч.

Село Паволоч, в якому живе близько 14 сотень осіб, лежить осторонь великих доріг, у глухому закутку Попільнянського району. І, напевне немає більше в Україні подібного села, яке колись було значним містом, центром великого полку, знаним центром хасидизму і взагалі єврейського життя. 

Назва села походить від старовинного слова “паволока”, яке означало шовкову, або взагалі дуже цінну тканину. Паволоч була одним із найважливіших українських міст. Після поразки під Берестечком Богдан Хмельницький шість тижнів стояв у Паволочі – в ті час тут була велика земляна фортеця – дивина, але її величезні вали збереглися до наших часів.

Змінивши велику кількість землевласників (Любомирські, Уварови, Дьякови, Моршковські, Радзівілли) Паволоч у другій половині 19 століття опинилася в руках багатого єврейського роду Абрамовичів, зокрема Станіслава Абрамовича. Він у 1861 році збудував тут цегляну синагогу, а у 1963-му – великий водяний млин. Обидві будівлі збереглися до нашого часу.

 

16:30 – 18:30 Повернення до Житомира.

У вартість туру входить:

 • транспортне обслуговування;
 • страховка.

У вартість туру не входить:

 • екскурсійне обслуговування - 50 грн.;
 • народний музей Кодні – благодійний внесок 10 грн;
 • музей Оноре де Бальзака - 60 грн. - дорослі, 50 грн. – діти;
 • музею села Паволоч – благодійний внесок 10 грн;
 • витрати на харчування.

Фото