Палаци та маєтки Житомирщини - 1
У програмі туру:
- садиба Прушинських-Оржевських;
- краєзнавчий музей Романівщини;
- острів Виспа;
- церква Різдва Пресвятої Богородиці (1896 р.);
- камʼяні хрести 17-18 ст. і замчище;
- Чуднівське замчище;
- маєток Терещенко-Уварової.
Програма туру:
08:00 Виїзд з Житомира.
08:00 – 09:30 Переїзд до села Нова Чортория.
09:30 – 11:00 Відвідування колишньої садиби Прушинських-Оржевських.
Величною і чарівною окрасою славного Любарського краю є садиба Прушинських-Оржевських в селі Нова Чортория. Комплекс садиби, яка має статус пам’ятки національного значення, складається з палацу, парку, церкви-усипальниці, в’їздної брами з прибрамним будиночком, парового млина.
Юзеф або Кароль Прушинські є вірогідними засновниками палацу (його вважають спорудою початку ХІХ ст.). Тоді ж заснували парк. Новий господар князь Оржевський в 1880-х роках розпочав грандіозну перебудову. Палац став двоповерховим, реконструювали фасади, з’явилася огорожа, прибрамний будинок та господарські приміщення. У 1897 році генерал Петро Оржевський тільки закінчив реконструкцію маєтку і відразу помер.В 1907р. була збудована капличка-мавзолей. У другій половини ХІХ ст. побудували низку господарських споруд.
Остання господиня палацу в Новій Чорториї княгиня Наталія Іванівна Оржевська - особистість безумовно яскрава і заслуговує пам'яті нащадків. Вона народилася в Санкт-Петербурзі в родині генерала від кавалерії Івана Федоровича Шаховського, який командував в свій час корпусом в Житомирі.
Оржевські були відомі своїм меценатством - давали кошти на будівництво школи та лікарні для селян, а Наталя Оржевська працювала по декілька годин на день сестрою милосердя. Оржевська була головою Житомирського губернського Російського товариства Червоного Хреста у 1914-1917 роках.
11:00 – 11:45 Переїзд до села Романів.
11:45 – 13:30 Відвідування краєзнавчого музею Романівщини і місця, де раніше був побудований палац Ілінських-Стецьких.
Експозиція у чотирьох залах розповідає про історію краю від первісних людей, черняхівської і трипільської культур, скіфів, Київської Русі до сучасності. В етнографічній колекції представлені українські старожитності та старовинні предмети побуту.
Окрема експозиція розповідає про місце в історії Романова родини графів Ілінських-Стецьких. Зокрема, представлені портрети членів родини, матеріали про палац Ілінських-Стецьких в Романові, фотокопії картин із палацу.
Також широко представлено зразки скловиробів Романівського склозаводу.
13:30 – 14:00 Обід.
14:00 – 14:30 Переїзд до Чуднова.
14:30 - 15:00 Відвідування церкви Різдва Пресвятої Богородиці (1896 р.), огляд камʼяних хрестів 17-18 століття і замчища.
Перші документальні згадки розповідають про дерев’яний трикупольний храм, який чуднівська громада збудувала у 1772 році. Проте наприкінці 19 століття дерев’яна церква в Чуднові була в аварійному стані. Було вирішено спорудити новий храм Різдва Богородиці – для цієї мети навіть виділили частину коштів з державної казни, решту пожертвували парафіяни. Цікаво, що для побудови нової кам’яної церкви використали цеглу із закритого на той час францисканського костелу. Храм Різдва Пресвятої Богородиці в Чуднові збудували й освятили 1896 року.
15:00 – 15:15 Переїзд до села Турчинівка.
15:15 – 16:00 Відвідування колишньгого маєтку родини Терещенків-Уварової.
Маєток побудований у 1899-1900 роках представником найзаможнішої сім'ї українських магнатів-цукрозаводчиків Федором Артемійовичем Терещенком (1832-1894) і був подарований наймолодшій дочці Наталії, у заміжжі – Уваровій (1890-1987).
Двоповерховий палац зведено з теракотової цегли. Головний фасад прикрашають дві центральні ризаліти, будівля оздоблена башточками, ліпленням і маскаронами – це довершений зразок заміського палацевого зодчества у ренесансному стилі, самобутня перлина у Житомирській архітектурній короні. За палацем розташована двоповерхова цегляна споруда з асиметрично приставленою до неї триярусною баштою з фантазійним завершенням. Це господарський будинок, зведений у 1900 році.
Родина Уварових мешкала у Києві. У Турчинівці господарі бували лише зрідка. З лютого 1917 року Наталія Федорівна усамітнено жила у своєму маєтку. Взимку 1918 року, залишивши все своє майно, виїхала на захід, щоб вже ніколи не повернутися до рідної домівки і України.
16:00 – 17:00 Повернення до Житомира.
У вартість туру входить:
- транспортне обслуговування;
- страховка.
У вартість туру не входить:
- екскурсійне обслуговування - 100 грн.;
- благодійний внесок (дорослі/діти): Нова Чортория - 50 грн./25 грн., Романів - 50 грн./25 грн.
- витрати на харчування.